סיור וירטואלי  בגבעת התחמושת - אתר הנצחה ממלכתי לציון שחרורה ואיחודה של ירושלים במלחמת ששת הימים
אודות גבעת התחמושת


בתולדות המערכות הצבאיות, שניהל צה''ל מאז הקמתו, מעטים הקרבות שזכו לתהודה רבה כמו הקרב שהתחולל בגבעת התחמושת ב-6 ביוני 1967. בקרב גבורה עקוב מדם בלילה הראשון של מלחמת ששת הימים הצליחו לוחמי הצנחנים להשתלט על היעד הירדני המבוצר, בדרכם לחבור אל הר הצופים המנותק. לימים קרב זה זכה לשחזור בסרט, ולתיאור בשיר מאת יורם טהר-לב. לאור לחימת הצנחנים, מתחנכים חיילים כבר עשרות שנים, ובכ''ח באייר-יום אחוד ירושלים, נערך הטקס המרכזי במקום זה.

האתר משמר חלק מהתעלות וממבני הגבעה כפי שהיו במלחמה, כשלצידם נוספו גם מבנים חדשים. בשטח הגבעה הוצבו שלטי הסבר להבנת הקרב, ואנדרטת זיכרון ללוחמי גדוד 66. במרכז הגבעה במעבה האדמה, ניצב המוזיאון בו מונצחים 183 חללי המלחמה בירושלים, בצד תיאורים מפורטים על הקרבות בכל העיר, ובו גם מוקרן הסרט התיעודי: ''הקרב על ירושלים''.

גבעת התחמושת שימשה בתקופת המנדט כמחסן תחמושת של בית הספר לשוטרים. בשנים שלאחר מלחמת העצמאות היא בוצרה על ידי הירדנים וכללה כ-40 עמדות. שלוש תעלות עיקריות: מערבית, מרכזית, ומזרחית נפרסו בה, כשביניהן תעלות משנה. התעלה המערבית, הקיימת עד היום, הייתה המבוצרת מכולן. קצרה היריעה לתאר את כל מהלכי הקרב שהתחולל על הגבעה, אך כדי לקבל תמונה כללית, נזכיר אחדים מהם. מומלץ לבוא לאתר עם הקלטת השיר, ולנסות להבין את המאורעות מתוך מילות השיר.

פלוגתו של דדי הייתה הראשונה להסתער על הגבעה, אך התקשתה לעשות זאת בכוחות עצמה. רבים מחיילי הלגיון שהיו קודם לכן בבית ספר לשוטרים (מבנה האו''ם הגדול שמדרום לגבעה) הצטרפו ללוחמים הירדנים על גבעת התחמושת והגבירו את הקושי בכיבושה. הכוח בפיקודו של מאיר מלמודי אשר ניסה להסתער על הבונקרים שבחזית הגבעה שכונו ''משולש האש'' נפגע כולו. המ''מ יורם אלישיב אשר הנהיג את מחלקתו בקור רוח בתעלה המרכזית, נהרג עם פגיעת כדור אויב בחזהו. בתעלה המזרחית הפכה התנועה כמעט בלתי אפשרית. רימונים ירדנים נזרקו בקצב של מטווח, וגם ירי הצלפים הפיל חללים. במהלך לחימה זו גם נהרג הסמ''פ יהודה אשכול והתחמושת כמעט ואזלה. בשלב זה הבין דדי שהוא לא יוכל למלא לבד את משימתו ופלוגתו של דודיק הצטרפה אף היא לקרב בגבעה. את הקרב בתעלה המערבית הוביל ניר ניצן, הסמ''פ של דודיק, ורוב מילות השיר מוקדשות ללחימה בתעלה זו. במהלך התנועה התקרב אל התעלה לגיונר ירדני אשר ניסה להשחיל רימון למקום בו נעו הצנחנים. בנס הם לא נפגעו מן הרימון. ניצן שחשש שהניסיונות הבאים יצליחו, והדבר יפגע אנושות בכוח שלו, החליט לשלוח לוחם החוצה. הוא שלח את איתן נאוה אשר עלה למעלה, ורץ במקביל לכוחות, תוך שהוא ממטיר אש מהמקלעון על ירדנים בחוץ, ועל ירדנים שהוא זיהה בתוך התעלות. אחרי כמה עשרות מטרים השיג את איתן אחד הצרורות הירדנים והוא נהרג מפגיעה בראשו. על מעשהו זה קיבל איתן נאוה את אות הגבורה, והמעשה גם מתואר בבית השני של השיר.

אחד מהמאמצים הגדולים של הצנחנים בסיומו של הקרב היה להתגבר על ''הבונקר הגדול''.
בונקר זה היה שונה משאר הבונקרים במימדיו. קירותיו היו יצוקים בטון, והוא כלל שני חדרים. מבנה זה, גרם לכך שכל ניסיון טיהור אשר כלל זריקת רימון לא פגע בלגיונרים, אשר עברו להסתתר בחדר הפנימי. ניסיונות שונים, הכוללים ירי טנק וירי של בזוקה לא צלחו. עם הגעתם של שקי חומר נפץ הם נזרקו אחד אחד אל דוד שלום אשר נותר בודד ליד קיר הבונקר, והוא אשר הניח אותם והביא לקריסתו. הבית השלישי בשיר מתאר את האירועים סביב הבונקר הגדול.

הקרב על הגבעה אמנם תם, אך הלוחמים המשיכו להיפגע מירי מגבעת המבתר. רק עם כיבושה של הגבעה על ידי חטיבת הראל לקראת הצהרים, הסתיים הקרב לגמרי. בקרב על גבעת התחמושת נפלו 24 חיילים. באותו לילה, השתלטו הכוחות האחרים של חטיבת הצנחנים בפיקודו של מוטה גור גם על השכונות הסמוכות, והגיעו עד לחומות העיר העתיקה.


 מה באתר גבעת התחמושת


אתר הקרב: סיור בתעלות, בבונקרים וביצוע תצפית.

מוזיאון: תצוגת קבע "המערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים", תכנית אור קולית "הקרב על ירושלים" (בשפות: עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית, ספרדית ופורטוגזית), התייחדות עם הנופלים מול קיר הזהב.

יחידת החינוך וההדרכה: פעיולויות לבני נוער ולמבוגרים, סיורים חוויתיים בגבעת התחמושת ובירושלים, סדנאות וימי עיון.

ספריה וארכיון: תצלומים, מסמכים, וקטעי עיתונות. הרצאות לוחמים בתיאום מראש. האתר מתאים לאירועים, לטקסים ועצרות ולמסיבות בר מצווה.

אמפיתיאטרון: 2000-200 מושבים, מסך הקרנה ענק.

 

גבעת התחמושת
רח` שרגאי 5, ירושלים
שעות פתיחה
יום א'- ה': 18:00-9:00 (בחורף - 17:00)
יום ו': 13:00-9:00
הגעה באוטובוס: קווים 4,9,25,28,39.

מפת סניפים


 

 

® Created by: www.photo3d.co.il - 360 HD virtual tour